Добре свършена работа – весели коледни и новогодишни празници!

=    Уважаеми колеги,

.     Завършваме активния работен сезон. Ноември и декември бяха претоварени с крайно интересни научни конференции и академични форуми. Аз лично едва сега започвам да дишам по-спокойно. В тези месеци някои от събитията бяха знаменателни, поради което дължа да ви информирам за тях:

.     ПървоБългарска социологическа асоциация организира и проведе представителна научна конференция: „Градът и селото пред предизвикателствата на XXI в.“  по повод 45 годишнината от едно изключително емпирично изследване и изследователски проект от 1968 г.: „Градът и селото„. Благодарение на това изследване и на предхождащото го също уникално изследване „Религиозността в България“ от 1962 г. ние, българските социолози, пробихме с гръм и трясък Желязната завеса и накарахме западните си високомерни колеги не само да ни забележат, но и да ни признаят.  Резултат бе трудно обяснимия през днешните нихилистични и догматични идеологеми факт, че през 1970 г. във Варна, в България, бе проведен VII Световен конгрес на Международната социологическа асоциация. За първи и единствен път от тази страна на Желязната завеса. С представителни делегации от всички страни със социология, без ЮАР заради тогавашния апъртейд там. Това изследване е уникално не само с фантастично голямата си извадка, оригинална методика и инструментариум, но и със собствения теоретичен модел, върху който е базирана методологията му. Изследването е повторено през 1986 г. Сега, в условията на толкова уж богат капитализъм не можем и да си мечтаем за такива луксозни неща в нашата наука.

.       На конференцията бе представена и специална интернет платформа – Omda.bg, на която вече е качена цялата налична документация от Града и селото 1968 и 1986 г., включително първичните съвкупни данни. Така това изследване е достъпно за всички колеги и за всички студенти. Това само по себе си също е уникален факт, форма на лукс при съвременните измъчени материални условия.

.       Второ: Колегите от катедра „Политическа икономия“, УНСС, организираха мащабно и проведоха успешно на 21 и 22 ноември своята първа голяма научна конференция. Участниците бяха впечатляваща комбинация от безспорно високо компетентни и широко известни имена в нашата академична колегия, както и млади колеги, които демонстрираха своя сериозен изследователски и аналитичен потенциал. Поздравявам колегите не само за организацията и творческата атмосфера, но и за това че се качват на вълната на модерната наука след поуките от Кризата (от 2008 насам). Дойде отново време да се върнем към макро-системни теории за обществото, и в частност за икономиката и политиката като две основни сфери на обществото.

.       Аз представих свой доклад по някои ключови въпроси на възраждането на политикономията, здравословния методологически подход и основни обществени проблеми, осмислянето на които не е възможно пълноценно и цялостно без подобен методологически ракурс. Продължавам да работя и ми става все по-интересно. Надявам се катедрата да успее да публикува повечето доклади, които съм уверен, че ще привлекат голям интерес.

.      Трето: Българска социологическа асоциация иниицира и проведе успешно международна конференция: The Middle Class as a Precondition of a Sustainable Society – 15 years later, посветена на 60-годишнината от рождението на нашия колега проф. Николай Тилкиджиев. На неговото дело в социологията и обществената практика ние дължим много. Участваха известни и авторитетни колеги не само от България, от 6 български университета, от ИИОЗ към БАН и други научни институти, от няколко частни социологически агенции, но и високостатусни колеги от Финландия и Англия, Германия, Индия и Турция, Русия и САЩ.  Конференцията бе два пълни дена, с паралелни сесии на английски и български език. Докладите ще бъдат публикувани.

.        Аз представих свой доклад за динамиката на стратификационния профил на българското общество в перспективата 1986-2001-2011 г. Представеният профил е въз основа на мое собствено емпирично представително изследване с уникално голяма извадка от 9000 изследвани лица. Използвана е 10-степенна скала за позициониране на социалния статус и неговата промяна. Това изследване е реплика и надграждане на аналогично изследване и методика на Николай Тилкиджиев в перспективата 1989-2003 г. И двете изследвания са върха на сладоледа в емпиричната социология, доколкото са надежден мониторинг на системен процес на обществена трансформация, с оригинална методика на измерване, с модерен начин на презентиране.

.      Четвърто: Катедра „Политология“, УНСС, организира своя първа Алумни среща на 11 декември. Считам, че това е инициатива, която заслужава адмирации и подкрепа. Винаги съм се интересувал моите отлични студенти как се реализират в  практиката, каква кариера успяват да направят, какъв шанс животът е отворил за тях, как те са се възползвали. В УНСС има Алумни организации на 4 специалности. „Политология“ направи сега първата си среща, успешно. „Социология“ също формира такава своя организация и очаквам и нейните успешни мероприятия.

.      Пето: И накрая, на сесията по НИД на УНСС  на 12 декември представих своето изследване „Икономически функции на семейството“. Проектът бе 3-годишен 2009-2012. Направихме много богато емпирично социологическо изследване през 2010. През 2011 г. възникна възможност да повторим основните блокове с индикатори и да добавим нови, този път с извънредно голяма извадка – над 4000 семейства/домакинства. Събрана е огромна и оригинална емпиричина информация. Представили сме основните индикатори и профили в 330 слаида. Предстои да се довърши аналитичната работа и да се подготви доклада за публикуване. Готов съм да предоставя емпирични данни на докторанти и млади колеги, които работят по близка проблематика. Постановката на това изследване може да видите в моята голяма книга от 2009 г. „Социална динамика и цивилизационно разслояване…“.  Вероятно тук е мястото да припомня, че аз работя системно по проблемите на семейството и материалния стандарт, партньорските отношения и родителството, раждаемостта и децата, младежката емиграция още от 80-те години, но особено интензивно в поредица от големи собствени изследвания след 1996 г.  Това е едно от основните ми полета на социологически изследвания, анализи и обществени прогнози. Моите интервюта в медии, научни статии и студии, изследването ми от 1996-98 г., докладите ми за демографската криза/катастрофа са достъпни и на ваше разположение в моя сайт assa-m.com.

.      Колеги,  след като преживяхме успешно апокалипсиса от 2012 г., сега фаталността на 2013, очаква ни една оптимистична и успешна 2014 г. Желая на всички вас уютни семейни празници по Коледа и Нова година.

.      Бъдете здрави и заредени с енергия,

.      проф. Михаил Мирчев