Professional experienceПрофесионален опитПрофесионален опит

1. Университет за национално и световно стопанство (УНСС), Финансово-счетоводен факултет (ФСФ), катедра „Финанси“, София, 2002 г. – сега.

1. Професор, доктор по научна специалност „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка“, 2020 г. – сега.  Доцент, доктор по научна специалност „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка“, 2006 – 2020 г.

2. Член на Контролния съвет на УНСС.

3. Заместник-декан по качеството и международното сътрудничество на Финансово-счетоводния факултет на УНСС.

4. Председател на Факултетната комисия за осигуряване и оценяване на качеството (ФКООК) във ФСФ на УНСС.

5. Координатор и член на множество научноизследователски и практико-приложни проекти в сферата на финансите, макроикономиката, международните отношения и др.

6. Член на университетски комисии и комитети, свързани с учебната, научноизследователската и международната дейност на УНСС.

7. Научен ръководител на докторанти в катедра „Финанси”, УНСС. Рецензент на докторски дисертации.

8. Ръководител на учебни програми (специалности) в ОКС „Магистър” в УНСС.

9. Основател, координатор и директор на Съвместната магистърска програма по „Европейски бизнес и финанси” между УНСС, София и Университета Нотингам Трент (Nottingham Trent University), Нотингам Бизнес Факултет (Nottingham Business School), Нотингам, Великобритания.

10. Председател на Контролно-ревизионния съвет на Синдикалната организация на Националния браншови синдикат „Висше образование и наука” при Конфедерацията на независимите синдикати в България (НБС „ВОН” – КНСБ) при УНСС, София.

2. Национална агенция за оценяване и акредитация (НАОА)  към Министерския съвет на Република България, 2015 г. – сега.

  • Председател /или член/ на Експертна група при Постоянната комисия по стопански науки и управление (ПКСНУ) при НАОА.

3. Национален браншови синдикат „Висше образование и наука“ при Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), 2014 г. – сега.

  • Председател на Контролния съвет на Националния браншови синдикат „Висше образование и наука“ при Конфедерацията на независимите синдикати в България (НБС „ВОН” – КНСБ).

4. Министерството на образованието и науката (МОН) на Република България, 2007-2013 г.

  • Национално контактно лице (НКЛ) на Седмата рамкова програма за изследвания и технологично развитие (7РП) на Европейския съюз в специфична програма „Капацитети”, подпрограма „Наука в обществото” (2007-2013 г.) към Министерството на образованието и науката (МОН) на Република България.
  • Организиране и провеждане на Информационни дни, индивидуално съветване, подпомагане и обучение на потенциални участници по 7РП на ЕС, подпрограма „Наука в обществото”, участие в проекти за трансгранично сътрудничество на НКЛ по подпрограма „Наука в обществото”, провеждане на кампании по подготовката и ефективното разпространение на профили на български организации – висши училища и научни организации, участие в обучения, тренинги и семинари за придобиване на ключови за НКЛ знания, умения и инструменти по линия на проекти за трансгранично сътрудничество, координиране и изпълнение на национални и европейски научни проекти.

5. “Пъзел Консултинг” ЕООД, София, 2003 г.

  • Финансов анализатор и консултант. Изготвяне на макроикономически анализи, оценки и прогнози, управление на проекти и консултации, анализ и профил на дружества, управление на риска, изготвяне на бизнес планове и маркетингови планове и анализи, финанси и лизинг, и др.

6. Българска народна банка (БНБ), София, Управление “Банково”, Дирекция “Банкова политика”, Отдел „Надзор на платежните системи“.

  • Експерт в областта на надзора на платежните системи, разработване на цялостна политика за развитието на платежните и сетълмент системи; наблюдение и оценка на текущото състояние и развитието на платежните и сетълмент системи в България; изготвяне на методологически и методически указания за функционирането и организацията на дейността на надзора на платежните системи; извършване на оценка и анализ на съвместимостта на платежните системи в България /Система за обслужване на клиентски плащания, предназначени за изпълнение в определен момент БИСЕРА, Национален картов оператор на територията на страната БОРИКА и Система за брутен сетълмент в реално време RINGS/ с Основните принципи на системно важните платежни системи на Банката за международни разплащания-Базел и със стандартите Европейската централна банка /ЕЦБ/; мониторинг и оценка на платежните системи и системите за сетълмент на ценни книжа в България с международните стандарти, препоръки и най-добри практики (ECB, BIS, CPSS, IOSCO); изготвяне на оценки и анализи на съвместимостта на българските системи за сетълмент на ценни книжа /Система на БНБ за сетълмент на държавни ценни книжа и Централен депозитар АД/ със стандартите за използване на системите за сетълмент на ценни книжа в ЕС в кредитните операции на ЕСЦБ; провеждане на регулярни надзорни проверки на платежните и сетълмент системи на територията на Република България, в т.ч. БИСЕРА, БОРИКА, RINGS, Системата за сетълмент на държавни ценни книжа и Централен депозитар АД; мониторинг и контрол на основните категории рискове в платежните системи, преглед на адекватността на системните правила и процедури и изготвяне на препоръки и изследвания на действията при извънредни ситуации в платежните системи, наблюдение и анализ на състоянието на презграничните плащания, големите плащания и плащанията на дребно; подготовка на законови и подзаконови нормативни актове, разработване на прогнози и насоки за развитието на платежните и сетълмент системи, платежната инфраструктура и надзора на платежните системи; активно сътрудничество с участниците в платежния процес (банкови и небанкови финансови институции) и с органите, изпълняващи надзорни функции (управление „Банков надзор” на БНБ, Комисия за финансов надзор и др.).

7.  Спестовна каса (Caisse des Dеpots et Consignations), Париж, Франция, 1996 г.

  • Сътрудник в Департамент “Икономически и финансови изследвания”, изследване на финансовото и макроикономическото развитие на преходните икономики, техните фискални, дългови и банкови проблеми; разработване на макроикономически анализи и прогнози по проблеми, свързани с българската икономика и с икономиките на други развиващи се страни; разработване на изследване на тема “Развитие на облигационните пазари в преходните икономики“.

8. Софийска Фондова Борса (СФБ) АД, София, 1994-1996 г.

  • Експерт в Департамент “Паричен пазар”, администриране на междубанковата търговия на левови ресурси в България; изготвяне на анализи и прогнози на състоянието и развитието на междубанковия паричен пазар и пазара на държавни ценни книжа в България; статистическа обработка и анализ на емпирични борсови данни, регистрирани от Софийска Фондова Борса АД; изследване на финансовата политика на правителството и в частност на паричната политика на БНБ и нейното въздействие върху развитието на паричния пазар в страната; мониторинг на основните рискове пред финансовата стабилност в страната, произтичащи от развитието на финансовите пазари; изготвяне на прогнози относно бъдещото развитие на борсовия и паричния пазар в страната; активно участие в издателската дейност на Софийска Фондова Борса АД.