Актуално

Ноември, 2019

Градското развитие и подкрепа за регионите са основните приоритети на новата Оперативна програма за развитие на регионите в България за периода 2021-2027г.

Градското развитие и подкрепа за регионите са основните приоритети на новата Оперативна програма за развитие на регионите в България за периода 2021-2027 г. Това стана ясно на първото заседание на тематичната работна група за подготовката на новата програма. По време на срещата с представители на неправителствени организации, държавни и обществени институции,  свързани с развитието на регионите, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова представи новите моменти и напредъка в подготовката на Оперативна програма за развитие на регионите през 2021-2027 г.

Основен фокус през следващия период ще бъде териториалното разпределение на инвестициите, съгласно нуждите на съответния район, като ще се търси интегрирания ефект.

„Ще търсим във всеки един от нашите проекти икономическия принос, тоест по какъв начин се осъществява възможността да развиваме икономически територията чрез проекта и по какъв начин това ще има принос за хората“, заяви зам.-министър Николова.

Тя допълни, че стремежът е ресурсите от програмата да бъдат насочени към намаляване на дисбаланса между малките и големите населени места, както и за намаляване на негативните ефекти от демографската криза.

Ще се търси и координиране с останалите оперативни програми, така че те също да имат принос към регионалната политика и изпълнение на заложените цели. 

Средствата в новата Оперативна програма за развитие на регионите през периода 2021-2027 ще бъдат разпределени по два основни приоритета – с градско и с регионално направление. Инвестициите ще се осъществяват в съответствие с интегрирани териториални стратегии, разработени с широко гражданско участие и сътрудничество на заинтересованите страни, съответно на общинско или градско ниво и на регионално ниво. Средствата ще бъдат насочвани към интегрирани проекти, обхващащи по-големи територии и по-голяма част от населението, покриващи по-значими и важни за хората нужди. 

„Основната ни роля ще бъде да търсим възможността за по-голямо взаимодействие между публични институции и между икономически оператори, между неправителствен сектор и гражданско общество, защото искаме  да стигаме по-близо до хората. Основна наша роля ще бъде да осигурим модел на поведение, който ще отчита нуждите на хората и който на принципа отдолу-нагоре ще може да генерира проектни идеи, които в своята цялост ще могат комплексно да решават проблеми на по-голяма част от територията на страната“, обясни заместник-министър Николова.

До 10 декември членовете на работната група ще могат да изпращат своите становища по представената визия за новия програмен период.

Следващото събиране на работната група ще бъде в края януари.

Първият проект по програмата се очаква да е готов в края на месец март 2020 г. В периода юли-септември финализираният текст ще бъде внесен за обсъждане от Съвета за координация при управлението на средствата от ЕС в страната. Тя трябва да бъде одобрена от Министерския съвет, преди да бъде изпратена за одобрение от Европейската комисия.

Източник: тук

Октомври, 2019

С интерактивна прожекция върху стар “Икарус“ МРРБ показа как европейските инвестиции промениха градовете

С пъстро 3D mapping шоу по корпуса на стар автобус „Икарус“  Министерството на регионалното развитие и благоустройството представи по интерактивен начин как  са се променили градовете благодарение на европейското финансиране по Оперативна програма „Региони в растеж“. Водещ на шоуто, което зарадва жители и гости на столицата, беше Деян Славчев – Део. Гости бяха министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова, заместник-министър Деница Николова, заместник-кметът на Столична община Дончо Барбалов и изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България Силвия Георгиева. За зрителите концерт изнесе Биг бендът на Катедра „Поп и джаз изкуство“ на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Висшето учебно заведение бе напълно обновено през тази година с инвестиция от малко над 3 млн. лв. по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г., като това e един от най-значимите проекти, свързани c подобряване на образователната среда.

„Отчитаме сериозен напредък в изпълнението на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Към днешна дата са приключени 209 проекта. Разплатените средства по реализирани проекти са на обща стойност близо 1,5 млрд. лв., което е почти 50% от ресурса по програмата. Сключени са 598 договора за 2,6 млрд. лв. или 86% от бюджета на програмата. Тези важни числа недвусмислено показват напредъка и успехите на една от най-мащабните инфраструктурни програми в България“, заяви министър Петя Аврамова. Тя отбеляза, че всички тези средства са насочени към повишаване качеството на живот във всички региони на страната. „С работата си продължаваме промяната в големите и средните градове, като същевременно подкрепяме и по-малките. Финансираме реформата в здравеопазването, образованието и социалната сфера, инвестициите в спортна, културна и пътна инфраструктура, туризъм. Промяната е видима, дори и за скептиците“, каза още министър Аврамова. Тя подчерта, че е важно обществото да цени постигнатите успехи и да ползва подобренията с грижата на добър стопанин.

Заместник-министър Николова също акцентира върху значението на оперативната програма за подобряване живота на хората. Решението за този нов вид интерактивен отчет не е случайно. „Целта е да ни подсети за времето, в което всички се возихме само на такива автобуси, влизахме в университетите с ръкавици и така пишехме лекции, в училищата имаше само черна дъска и тебешир, а детските площадки не бяха безопасни.  Сега, благодарение на европейските средства, старите автобуси сменихме с нови, по-екологични, по-икономични.  Използваме новите технологии, за да обучаваме младите хора по нов начин, училищата са преобразени като материална база и обзавеждане”, посочи Николова. И отчете, че  инвестициите в населените места по управляваните от МРРБ оперативни програми в периода от 2007 г. до момента достигат 6 млрд. лв.  По думите й основна цел пред министерството в момента е договарянето на новия ресурс от над 3 млрд. лв., който ще се инвестира в бъдещия програмен период 2021-2027 г.

Източник: тук