Предстои обявяването на победителите в надпреварата за МСП на Световната организация за интелектуална собственост

За участие в състезанието са подадени близо 800 кандидатури от 95 страни. Тази година в надпреварата беше въведен дуален подход по отношение на категориите – отличават се и старт-ъпи, и малки и средни предприятия (МСП), за да бъдат подчертани уменията и на двете групи компании по отношение на иновациите и интелектуалната собственост, на различните етапи от бизнес развитието. Нововъведения са и наградите за жени предприемачи и млади предприемачи.

Наскоро бяха обявени и финалистите в изданието на надпреварата на Световната организация за интелектуална собственост за тази година. 30-те компании финалисти са отличени за техните иновативни решения, силни стратегии за интелектуална собственост и принос за икономическата и социалната стабилност, и устойчивостта на околната среда

Десетимата победители в състезанието ще бъдат избрани от международно жури от експерти и ще бъдат оповестени на живо (като ще бъде осигурен и стрийминг) по време на Общите събрания на Световната организация за интелектуална собственост на 11 юли 2025 г. в Женева, Швейцария.

Тук можете да откриете списъка на финалистите в надпреварата, а тук – и повече информация за техните постижения.

Втора годишнина на Единната патентна система на ЕС

Началото на действието на системата, която осигурява по-опростена от гледна точка на придобиването и по-ефективна от гледна точка на разходите патентна закрила в ЕС, беше поставено на 1 юни 2023 г. Системата позволява, на базата на подаване на една заявка, и съответно – чрез последващото издаване на т.нар. единен патент, да бъде придобита закрила за 18 страни от ЕС (засега, тъй като се очаква броят на държавите да нарасне в бъдеще). Правата, произтичащи от този патент, са с единен ефект и могат да бъдат упражнявани и защитавани в Единния патентен съд, който започна работа по същото време.

И макар, че създаването на системата отне 5 десетилетия на колективни усилия от страна на много заинтересовани страни, 2 години по-късно тя вече е набрала скорост. Европейското патентно ведомство наскоро съобщи, че вече са подадени повече от 50 000 заявления за единна патентна закрила, което надминава първоначалните очаквания. Най-активни сред заявителите съответно са университетите и малките и средни предприятия – за повече от половината от патентите (над 57%), издадени в полза на такива организации през 2024 г., е поискано единно действие на закрилата, докато при останалите категории институционални заявители показателят е само над една трета (над 36%).

Повече информация за тенденциите във функционирането на системата можете да откриете на интерактивното табло на ведомството тук.