Welcome to my official blog. You can find information about my research and teaching activities here.
Добре дошли на моят официален блог. Тук можете да намерите информация за научноизследователската и преподавателската ми дейност.
Welcome to my official blog. You can find information about my research and teaching activities here.
Добре дошли на моят официален блог. Тук можете да намерите информация за научноизследователската и преподавателската ми дейност.
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
kpetrov says:
Регионите, избираеми за финансиране от Структурните фондове са райони, които отговарят на ниво 2 от Номенклатурата на териториалните статистически единици (по-долу наричани „ниво NUTS 2”) по смисъла на Регламент (ЕС) № 1059/2003 на Европейския парламент и Съвета от 26 май 2003 г., чийто брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, измерен в паритет на покупателната способност и изчислен на базата на стойностите за Общността за периода 2000–2002 г., е по-малък от 75% от средния БВП за ЕС-25 за същия отчетен период. Страните-членки, които са избираеми за финансиране от Кохезионния фонд, са тези, чийто брутен национален доход (БНД), измерен в паритет на покупателната способност и изчислен на базата на стойностите за Общността за периода 2001–2003 г., е по-малък от 90% от средния БНД за ЕС-25, и които имат програма за изпълнение на условията за икономическо сближаване, посочени в чл. 104 от Договора за създаване на Европейската общност .
Съгласно разпоредбите на Регламента на ЕС № 1059/2003 в България са обособени 6 района за планиране (2006), както следва:
1. Северозападен район за планиране;
2. Северен централен район за планиране;
3. Североизточен район за планиране;
4. Югозападен район за планиране;
5. Южен централен район за планиране;
6. Югоизточен район за планиране
Брутният вътрешен продукт (БВП) на всички райони в България на ниво NUTS 2 е по-малък от 75% от средния за Общността. Следователно всички те са избираеми за финансиране от Структурните фондове по цел „Сближаване”, както е уточнено в Общия регламент за Структурните фондове и Кохезионния фонд от юли 2006, чл. 5, Глава ІІІ.
Статистиката сочи, че България е навлязла в процеса на преход с относително малки регионални различия в сравнение с другите страни-членки и кандидат-членки на ЕС. Независимо от различната динамика на развитие на районите през този период, ясно се откроява по-високият ръст на развитие на Югозападния район за планиране (вкл. столицата София), както и фактът, че различията между останалите райони са значително по-малки. В абсолютна стойност междурегионалните различия са сравнително малки спрямо средните за ЕС. В относителна стойност обаче, те са на нива, сравними с тези в Чешката Република, Словакия, Белгия и Франция.