Радио Фокус, Новини, Добро Утро, България, 01.03.2012 г.
Ректорът на УНСС е разпоредил
вътрешна проверка в общежитието
заради убийството на 19-годишния младеж
проф. Стати Статев, ректор на УНСС
Проф. Стати Статев: Добро утро на Вас и на Вашите слушатели.
Водещ: Тежък инцидент помрачи вчерашния ден на мястото в района, където трябва да цари академичен дух. Как приехте тази трагична новина?
Проф. Стати Статев: И като ректор, и като родител, и като преподавател, и като гражданин я приех изключително трагично, защото в крайна сметка ние имаме един загубен човешки живот на 19-годишен младеж. Така че първото нещо, което направих, е от името на академичния ни колектив и от мое лично име да поднеса най-искрени съболезнования на родителите, на близките, приятелите и колегите на момчето, което загубихме. Естествено след това разпоредих пълна вътрешна проверка, която да установи дали са спазени всички изисквания на правилника за условията и реда за настаняване, ползване, вътрешния ред в студентските общежития на УНСС.
Водещ: Кой точно е извърши проверката?
Проф. Стати Статев: Проверката ще бъде извършена в поделение „Студентски общежития и столове” под ръководството на изпълнителния директор и очаквам резултатите да бъдат готови, както е по закон, в рамките на едноседмичен срок.
Водещ: Този инцидент сякаш насочи вниманието към проблеми на Студентския град, които не са от вчера всъщност. Какви са според Вас проблемите?
Проф. Стати Статев: Едва ли ще може в едно интервю да изредим всички проблеми на Студентския град, които са се натрупвали както и през миналия век, така и през настоящия век. Но истината е, че има нещо комично, защото Студентски град е само наименованието. В никакъв случай това наименование не отговаря на своето съдържание. Един Студентски град или кампус би трябвало да изглежда по съвсем друг начин. Помежду си всички, които са в него, го наричат с най-различни термини. Обикновено използват „Лас Вегас” или какво не още. Във всеки случай това е едно място не като студентски кампус, където да има достатъчно зелени площи, където хората да четат, да ходят на занятия, защото тук са ни университетските сгради, да посещават библиотеката, да се подготвят в къщи и да имат възможност да почиват при нормални условия. Ние имаме един конгломерат, изключително населен, с над 50 блока студентски общежития, с 33 блока, на други живущи построени във връзка с реституцията, офиси, бизнес сгради, казина, денонощно работещи заведения и то изключително много, денонощно работещи магазини. Тоест повече прилича на увеселителен парк, отколкото на студентски кампус и естествено се е превърнал и в притегателен център на хора не само от столицата, но и от цялата стана, които идват тук за да се веселят.
Водещ: Според Вас откъде могат да започнат промените в Студентски град?
Проф. Стати Статев: Ние имахме среща – ректорите на университети, които имат общежития в Студентския град, с министър Игнатов и общо взето се обединихме всички единодушно около предложението всички общежития да бъдат поети под едно командване, защото сега общежитията на един университет дори не са едно до друго. Примерно УНСС разполагаме с 12 блока, които са пръснати по целия Студентски град, и това не създава възможност дори около блоковите пространства да могат да се поддържат както трябва, да минат под единно командване, но от тук нататък вече инициативата трябва да бъде подета от изпълнителната власт. И наистина ако искаме да имаме един студентски кампус, той трябва да бъде поставен под съвсем друг режим. Първо да бъде отделен териториално, да си стане община „Студентска”, но община „Студентска” да е само Студентския град, а не с Мусагеница, Манастирски ливади и още села. Да си има охрана, т.е. Седмо РПУ, което е на територията на Студентски град, което да отговаря само за Студентския град, а не за още допълнително прекалено много неща. Тоест то наистина да се оформи като един такъв териториален център и може би…, не зная дали това е възможно. Защото, пак казвам, не зная дали изпълнителната власт има достатъчно сила да го приложи. Да няма денонощни заведения, да няма шум, да няма денонощно работещи магазини, да има някакъв много по-сериозен контрол на достъп, който е възможен при такова единно управление и командване, нещо в този план, но това излиза извън правомощията на който и да е ректор или на всички ректори заедно, дори и на ресорния ни министър.
Водещ: Така е, изисква много сериозни крачки, защото всеки, който е минал през Студентски град, е установил, че е сериозно място за бизнес, както Вие казахте, на много заведения, на много магазини. Така е, едни от най-големите клубове, нощни са в Студентски град.
Проф. Стати Статев: Никой не пречи на младите хора да се веселят, като споменахте клубовете. Но нека Студентският град да е студентски град. А който иска да се весели – в столицата има достатъчно други места, където той да отиде и да посещава такива нощни клубове, дискотеки, или заведения от подобен род. Но те не могат да бъдат лицето на нещо, което се нарича Студентски град.
Водещ: Ако се върнем конкретно на трагичния случай, имате ли информация точно какво е общежитието, където се е случило? Там какъв е контролът, който се осъществява? Разбира се, Вие сте насрочил проверка, но теоретично как стоят нещата в едно такова общежитие?
Проф. Стати Статев: Ще Ви кажа и практически как стоят. Аз се изказах, когато се бяхме събрали при министър Игнатов, и споделих своите съболезнования. Но казах, че това би могло да се случи в блок и в стая на всеки един от университетите, командвани от колегите, които бяха там. И те се отнесоха с разбиране. В крайна сметка това се е случило в стая за живеене. Що се отнася до конкретния случай, това е един от хубавите ни блокове, саниран, всички наши блокове, входове са снабдени с камери, с видеозаписваща техника, има денонощна охрана и пропускателен режим. Аз своевременно се запознах, приех доклада на изпълнителния директор на нашите общежития, прегледах цялата документация, която беше налична, обясненията на охранителя-портиер, който е бил там. Някъде след 2 ч. тези момчета, които живеят горе в стаята, са се прибирали. Понеже са вдигали малко шум, той им е отправил предупреждения да бъдат по-тихи и да си лягат. Те нищо не са му отвърнали. Тръгнали са към стаята си и след 15 мин., според него 20 мин., единият дотичал при него и го помолил да извика Бърза помощ и полиция. Това е, което …
Водещ: Да, така е, както каза и вътрешният министър Цветан Цветанов, не може във всяка стая да има камера и да има полицай във всеки коридор на студентските общежития.
Проф. Стати Статев: Разбира се, че не може, защото това са пълнолетни хора, пълнолетни граждани на републиката. Дадох пример в интервюто, което имахме в министерството, че този нелеп инцидент за мен, изключително нелеп, загубен е млад човешки живот, е могло както се случи в стая, в блок на наше общежитие, по съшия начин е могло да се случи и в стая в жилищен комплекс „Люлин” примерно, където са на квартира или живеят студенти.
Водещ: Смятате ли, че проблемите, които показва този инцидент, всъщност излизат извън рамките на студентския град и на студентското общество изобщо?
Проф. Стати Статев: Разбира се, че излизат. Ние всички знаем какво е състоянието на обществото ни и как се движим. Естествено, че една студентска общност, тя също е част от това общество, това не е някакъв далечен остров, който няма нищо общо с процесите, които се развиват в обществото. Но има една голяма истина, която ние споделихме, защото университетът и университетите, за които ние отговаряме, УНСС, на който аз съм ректор, това е място, където се преподава наука и се прави наука. И не е свойствено на тези университети да им се придават хотелиерски и ресторантьорски действия, това не е присъщо на университетите.
Водещ: Благодаря Ви проф. Статев. Очакваме и резултатите от проверката, която сте разпоредил, и се надявам да …
Проф. Стати Статев: Очакваме и решението на компетентните органи, които изясняват случая. Но така или иначе оставам със съболезнования към родители и близки, защото каквото и да бъде направено оттук нататък, ние загубихме един млад човешки живот.
Водещ: Присъединявам се към съболезнованията и Ви благодаря за времето отделено за „Добро утро, България”.
Проф. Стати Статев: Благодаря и на Вас и на Вашето радио.