Ще спрат ли убийствата в студентски град след
като бъдат въведени “драконови мерки“
в общежитията
проф. Стати Статев – заместник-председател на Съвета на
ректорите на Висшите училища; ректор на УНСС
Водещ: А сега към една тема, която разбуни духовете на цялото общество. Тук до мен е репортерът ни Марина Малашева. Добро утро, Марина.
Репортер: Добро утро, Жана. Добро утро и на зрителите на ТВ7. Да, така е – тема, която разбуни духовете и повдигна много въпроси. 2 седмици след убийството на 19-годишния студент Марио Данчев, вече има набелязани конкретни мерки за повишаване контрола и сигурността в студентските общежития. Тези мерки бяха набелязани на провелото се, преди дни, ректорско заседание. Повече за тях сега от заместник-председателя на Съвета на ректорите от висшите училища – проф. Стати Статев. Добро утро, проф. Статев.
Водещ: Добро утро, проф. Статев.
Репортер: Как университетите предлагат да се затегне режима в „Студентски град”?
Стати Статев: Добро утро на вас и на вашите зрители. Така поставен въпросът, излиза че досега не е имало ред в „Студентски град”. Ред е имало в „Студентски град”, но този трагичен инцидент, който се получи, отново заостри нашето внимание към проблема. И той премина отново през същите етапи, през които преминава, когато има подобен инцидент.
Репортер: Ако обаче, нямаше подобен инцидент, вие щяхте ли да гласувате подобни мерки за сигурност?
Стати Статев: Разбира се, ние си имаме…
Репортер: Защото те идват непосредствено след случая.
Стати Статев: Ние си имаме правилници за вътрешния ред. Но знаете, така е в живота, когато се случи нещо, човек се замисля – могат ли по-добре да бъдат организирани нещата. И не толкова организирани, а може ли по-добре да се взаимодейства вътре, в самата структура. Какво имаме предвид? Значи, аз мога да разделя проблемите на 2. Първата реакция, когато стана този, наистина, трагичен инцидент, беше спонтанна и сп9онтанно възникна идеята общежитията да се централизират. Но тогава ние подхвърлихме някои идеи, които вече ги имаме като позиция на УС на Съвета на ректорите и скоро ще ги представим да станат позиция на Съвета на всички ректори в България. Това, разбира се, е моята лична позиция като ректор на УНСС. Значи, преди да говорим изобщо за централизиране или децентрализиране на студентски общежития, ние поставяме 3 основни въпроса, които трябва да бъдат решени, преди да говорим.
Репортер: Кои са те?
Стати Статев: Първо, студентския град да бъде обособен като самостоятелна териториална единица. Това сега не е. само така се нарича. Към тази община има още много други – „Мусагеница”, „Манастирски ливади”, села, същото се отнася и за РПУ-то. Затова трябва да има самостоятелно РПУ- към студентския град. Както казвам аз, този студентски град трябва да си има кмет и шериф, за да има ред в него. И трето – идва въпросът за реда. Изпълнителната власт да приеме специален статут на този обособен район, свързан с работното време на увеселителни заведения, на магазини, на ресторанти и т.н. Ако тези 3 въпроса се решат, тогава ректорите са готови да седнат и да говорят. И кои са плюсовете и кои са минусите на една централизация и децентрализация.
Репортер: И сега конкретно, какви са вашите предложения?
Стати Статев: Нашите предложения, това което ние реално можем да направим при съществуващото положение и ние го правим в много силна връзка със студентите, специално що се отнася до университета. Предложението, което се тиражира в пространството, получи наименованието вечерен час.
Репортер: До 22.00 часа.
Стати Статев: Което според мен, се нуждае от голямо разтълкуване. Тъй като ние говорим за пълнолетни хора, ние не говорим за ученическо общежитие.
Водещ: Възможно ли е да бъде наложен вечерен час на пълнолетни хора?
Стати Статев: Значи, вижте, много простичко стоят нещата. УНСС има 12 блока, представете си 12 жилищни блока с над 5 000 студенти. Това е един среден град за България. Няма как да се налага външен контрол, повече от това, което ние сме направили с регулиране на входа и изхода, с камери и пълен запис на входа и изхода. Останалото, остава с колегите студенти. И ние вече много активно работим с нашите колеги студенти, говоря за УНСС, с нашия студентски съвет и…
Репортер: Да, те имаха много предложения.
Стати Статев: Защото има студентско самоуправление, те изцяло управляват процеса и той е прозрачен – по приемането на заявките, по настаняването на своите колеги. И тук трябва да продължим, има си ред. Това, което ние сме набелязали и той трябва да се спазва сериозно.
Репортер: Аз обаче, видях, че студентите протестират вече във Фейсбук срещу този вечерен час.
Стати Статев: Не, ние няма да въвеждаме нищо като в казарма, още повече, че тези млади приятели не знаят и какво е казарма. Става въпрос за нещо друго – ние да се договорим съвместно – не би ли било по-добре в 22.00 или 23.00 часа да спре приемането на гости в блока, защото все пак там трябва да спи и да се почива. И примерно, от 22.00-23.00 до 06.00-07.00 часа блока да е отворен на входно-изходен режим само за живущите в него. Т.е. гостите да са през деня. След това, сами разбирате, че ние не можем да осъществим контрол къде се вдига шум, това трябва да го направят студентите. Те по наредба си имат етажен отговорници, има си домсъвети. И ние се договорихме тези, краткосрочните мерки, една от които ще приемем, там където има нарушения, тези нарушения да се регистрират. Т.е. да се отделят тези хора, които имат повече афинитет да събират приятели, да вдигат повече шум и с тях да се води разговор. Та, за такъв вечерен час става дума, а не за вечерен час в 22.00 часа да затворим общежитието и никой да не може да излезе.
Репортер: Последни думи на господин Статев.
Стати Статев: Аз съм доволен от това, което чух, защото не видях противоречие между това, което казаха младите хора и това, което ние замисляме. И пак казвам, никой не замисля да въвежда, както беше написано, някакви драконовски мерки, които да пречат някому. Въпросът е да помислим съвместно, със студентите, какво могат да направят те и какво ние, за да подобрим още малко, предвид на трагичния инцидент, ситуацията. Нямаме противоречия.
Репортер: Благодарим ви, че бяхте наш гост.
Стати Статев: Благодаря и аз.