БНТ Денят започва – Сутрешен блок, 26.03.2012г.
Защо УНСС ще отдаде
университетски имот под наем
проф. Стати Статев – ректор на УНСС;
Александър Ненков – заместник-председател на Комисията по регионално развитие в Народното събрание; секретар на ПП ГЕРБ
Водещ: Сега сменяме темата и ще търсим отговор на въпроса – ще се промени ли въобще, нещо в „Студентски град”, след убийството на 19-годишния Марио Данчев. Той беше убит в началото на този месец. Добро утро казвам на Александър Ненков – заместник-председател на Комисията по регионално развитие в Народното събрание; секретар на ПП ГЕРБ. Здравейте.
Александър Ненков: Добро утро.
Водещ: Оставам с усещането, че в „Студентски град”, май”, нищо няма да се промени, след убийството на това младо момче. Казвам това, защото ето вчера имаше нов инцидент в „Студентски град” – младеж наръга друг, с нож, в спор за момиче. Слава Богу, този път жертви няма. Но бъркам ли, господин Ненков, като казвам, че нищо няма да се промени или греша?
Александър Ненков: Да, получава се един парадокс. От една страна, всички искаме да има контрол, всички искаме да има дисциплина в „Студентски град”, да си върнем т. нар. „кампос”. От друга страна, нито университетите, нито самите студенти, очевидно, искат да има такава сериозна промяна.
Водещ: Как си го обяснявате това противоречие – всички искаме, но когато стане въпрос за конкретните действия никой, май, не иска да бъдат предприети такива.
Александър Ненков: По принцип основният проблем е нарастващото насилие между младите хора и, може би, липсата на възпитание. Тъй като, какъвто и режим да се наложи в „Студентски град”, такива събития, сигурно, и занапред ще има. Но моето мнение е, че все пак и държавата, и в частност университетите, наистина, сериозно трябва да погледнат на този проблем. И наистина това, което зависи от институциите да бъде направено. Според мен, могат да се предприемат съответните мерки, въпреки, пак
казвам, това едва ли ще промени до кой знае каква промяна.
Водещ: Сега, миналата седмица стана ясно, че в „Студентски град” има 51 общежития и 191 нощни заведения. Т.е. съотношението е почти 1 към 4. Възможно ли е това съотношение да се промени и това ключ ли е към решаването, на част, от проблемите в „Студентски град”?
Александър Ненков: Да, както знаете половината от заведенията на район „Студентски” са на ВУЗ-овете и те ги отдават под наем. И аз лично смятам, че ако се намали броя на заведенията, ще се намали и криминалогенната атмосфера в самия район.
Водещ: Тук обаче, ректорите репликират и казват – с тези пари от наемите на дискотеки и ресторанти, ние си плащаме ремонтите на общежитие. Тези пари отиват за нещо полезно.
Александър Ненков: Аз веднага мога да дам обратния аргумент – тъй като по закон тези общежития, тези площи са отдадени на университетите във връзка с тяхната автономия, именно, да осъществяват своята академична дейност. И тези помещения са назначени единствено и само за това. Ректорите, аз не смятам, че те не са рентиери, а те трябва да се грижат за това как студентите да придобият по-добри знания.
Водещ: Господин Ненков, нека веднага включим в разговора нашия репортер Надя Томова. Неин събеседник е ректорът на УНСС- проф. Стати Статев. Добро утро, Наде, здравейте и на вас. Очаквам директно включване в разговора.
Репортер: Добро утро. Намираме се в двора на УНСС. Сега ще си говорим с проф. Стати Статев. Веднага влизаме във вашия разговор. И първото, което искам да ви попитам е следното – преди ден-два стана ясно, че отдавате на търг ваше помещение – стол №33, на заведение, по-скоро дискотека, как да кажа, със следната дейност – удовлетворяване на социален контакт в извън учебно време. Това ли трябва да се случва в стол №33 към вашия университет – дискотека?
Стати Статев: Преди доста време – 15 години, 1997 година, когато държавата решава да децентрализира общежитията, на УНСС се разпределя 12 блока с принадлежащи 12 обекта за отдаване под наем. Единият от тях е, за който става въпрос. И това е известният стол №33 или известната още – дискотека 33.
Репортер: Т.е. в момента там има дискотека? А защо тогава на 14 март 2012 година излиза заповед, с която да се започне обявяване на търг за отдаването на това помещение с цел – дискотека?
Стати Статев: Това място винаги е било дискотека и ресторант, от момента на неговото построяване. Искам да отбележа, че университетите, в частност УНСС, ние никога не сме променяли предназначение на обект. Това е публична държавна собственост. И така, както преди 15 години университета е получил тези обекти, така и той ги отдава под наем. Разбира се, предвид обстановката, аз искам да кажа, че днес ще свикам извънредно заседание, може би, след около 2-3 часа, на Ректорския съвет, на което ще предложа да бъде взето решение да бъде прекратен този търг. И в духа на това, което ние водим в последните разговори, от последния трагичен инцидент, който се получи, ще се обърнем официално към Министерството на образованието, младежта и науката с молба да бъде сменено предназначението на този обект.
Репортер: Защо не го направихте по-рано това, проф. Статев? След като имаше инцидент на 29 февруари, говорихме си, и с вас няколко пъти, включително преди няколко дни в нашето студио за това, че тези обекти не е добре да се ползват за дискотеки. Обекти, които са собственост на вашия университет. Защо не направихте това предложение по-рано, а днес, когато последните 2-3 дни се писа в медиите, говори се за това, че ето – сега, тук отново отваря дискотека.
Стати Статев: Много разговори бяха водени. Последният от тях беше в четвъртък в комисията на Народното събрание. И ние все още чакаме да се вземе някакво комплексно решение по въпроса. И затова не сме излезли с частно предложение. Защото, както знаете, имаше дума общежитията да минат отново към държавата, в лицето на нашия първостепенен разпоредител. След това като че ли нещо стана с това предложение. Има и редица други предложения за кардинално решение.
Репортер: Какви са вашите кардинални решения, вашите кардинални предложения?
Стати Статев: Лично аз, очаквам колегите от академичната общност и всички заинтересовани страним, да последват примера на това, което ние ще направим днес. За да може отнякъде да започнем да търсим решение на проблема, както каза и господин Ненков.
Репортер: Както каза и Жени преди малко, 191 заведения за 50 общежития. Каква част от тези заведения са на УНСС?
Стати Статев: Ние имаме, и тази информация беше подадена към комисията в Народното събрание, която беше поискана, освен тази дискотека, още 3 малки заведения, които се водят питейни. Но те работят до 22.00-23.00 часа. Става въпрос за един интернет клуб, едно кафе и един ресторант.
Водещ: Така, останете на линия. Господин Ненков, коментар на това, което току-що проф. Статев каза. Да адмирираме ли неговия отказ от отдаване под наем на поредната дискотека в „Студентски град”?
Александър Ненков: Разбира се, че трябва да адмирираме един такъв опит. Но аз смятам, че не трябва да се стига винаги до такива решения, след като се случи поредния инцидент или след проведеното журналистическо разследване във връзка с отдаването на поредната дискотека под наем. Но тук се получава още един парадокс – вместо академичната общност да иска да бъде да се върне и да се промени този кампос на студентите, ние винаги какво правим? Ние по-скоро се борим като с вятърни мелници, защото чак когато стане такъв проблем, чак сега УНСС излиза с такова решение. Аз смятам, че всички университети трябва наистина, час по-скоро да вземат едно такова кардинално решение.
Водещ: Добре. Отново се връщаме към Надя Томова и ректора на УНСС, за отговори от вас. Наде?
Репортер: Чухте какво каза господин Ненков.
Стати Статев: Аз напълно споделям казаното от господин Александър Ненков. И искам да кажа, че не бива да се съди това, че УНСС отдава дискотека. Това е един процес, който тече вече 15 години в университета, а може би и години преди това.
Репортер: Добре, проф. Статев, защо…
Стати Статев: Защото фактически, изтекъл е предния договор и автоматично, по Закона за обществените поръчки, трябва да бъде обявен нов договор, защото иначе ще бъдем упрекнати, че не използваме ефективно предоставената ни държавна собственост.
Репортер: Добре, обаче, вие казвате – 15 години… Защо по-рано не казахте, не взехте такова решение, не се събра Ректорския съвет, за да промените дейността, за да предложите на министерството да промени тези обекти? Каква част от доходите от тези обекти влиза във вашите общежития? За какво могат тези пари? Толкова ли са ценни и важни парите от дискотеката?
Стати Статев: Не бих казал. Това са, разбира се, пари, но те не са определящи. Общо от всичките 12 обекта, които има под наем, УНСС формира някъде 20% от бюджета, който е 1.5 млн. И те носят още около 300 хиляди лв., които служат за ремонт и поддръжка на общежитията. Така че, ако ние затваряме обекти и им сменяме предназначението… Разбира се, не ние, а държавата им смени предназначението…
Репортер: По ваше предложение.
Стати Статев: По наше предложение, ще трябва, вероятно, да се направи преоценка на бюджета и да се прецени откъде ще дойдат средства за поддръжка на общежитията.
Репортер: Аз обаче, искам да ви върна и към един друг въпрос… Само секунда, това което и Жени каза и малко по-рано, вчера пореден инцидент в „Студентски град” в общежитие. Заработи ли това ваше предложение? Стана ли охраната по-силна, по-стегната, при положение, че ето виждаме, пореден инцидент. Аз доколкото разбрах, лицата, които са засегнати, са познати на полицията. Т.е. криминални субекти влизат в университетските общежития.
Стати Статев: Искам да подчертая, че вчерашния инцидент, слава Богу, не е с наши студенти и не е в наш блок. Но така или иначе, ние виждаме, че както и да го наричаме, насилието в „Студентски град” продължава. Що се отнася ди нас, ние си извадихме нашите поуки и доколкото може, много активно с помощта на студентите, искам да обърна внимание, че без диалога със студентската страна, няма как да бъдат правени промени. Защото това е държавна собственост, която е предназначена за тях.
Водещ: Благодаря ти, Наде, и на ректора на УНСС. Връщаме се за финални думи от господин Ненков. Изводите, според вас, какви са? Какво наистина може да се промени, реално да се промени в „Студентски град”?
Александър Ненков: За да се случи една по-кардинална промяна, трябва най-вече студентите, аз навсякъде го казвам, да бъдат инициатори на такива промени. Ако те искат да живеят, извинявам се, в кочината, която е в момента, горе, да, с удоволствие, нека да продължават по този начин. Но ако искат наистина, да живеят в една по-нормална среда, нека те да са инициаторите на кардиналните промени. Аз мисля, че тогава нито университетите, нито държавата ще застанат срещу тях.
Водещ: Добре, благодаря ви много. Александър Ненков – заместник-председател на Комисията по регионално развитие в Народното събрание.