Месец: март 2020
Видео абстракти на научни статии. Готови ли сме?
Заснемали ли сте видео абстракт към статия, която предлагате на международно научно списание? Чели ли сте такава статия? Виждали ли сте такъв абстракт в социалните мрежи? Моите отговори са не, не, не. Но знам, че това ще се промени както за мен, така и за цялата научна общност. Прогноза научна нямам, но ненаучно мисля, че до 2-3 години видео представянето на статии ще е все по-водеща тенденция.
Дали съм предпазлива и удължавам времето, защото не мога по-смело да си представя тази промяна?
Възможнa е. Особено след скока, който цяла Европа направи в дистанционното обучение и който в УНСС направихме за един уикенд.
В условия на всеобща изолация заради застигналата ни епидемия, всички ставаме креативни. Международната асоциация за регионални изследвания (Regional Studies Association), в която членувам ми изпрати линк за видео урок на издателството Taylor & Francis, където да се уча как да си направя качествен видео абстракт за научна статия.
През последната година няколко пъти се срещам с такава покана вкл. на конференции.
Очертава се тенденция, която може още да е нова, но явно ще навлиза все по-активно в работата на изследователите. И повдига въпроси.
– Искаме ли да напишем онази статия по тема, която е по-периферна за нас, ако след това ще я представяме с видео абстракт (когато това стане практика, а не изключение);
– Какво казваме на аудиторията с това изследване, ако ще се полага и усилието да го правим визуално и още по-публично;
– Как се обръщаме към публиката. Съвсем ново умение, което иска да сме прецизни в използването му.
В момента имам една статия подадена в това издателство (under review). И покана за видео абстракт, ако бъде одобрена…
И други международни издателства използват видео, за да разкажат авторите за статиите, напр. Elsevier.
Интересното е, че в линкът на Taylor and Francis (горе в статията), където има съвети как се прави видео абстракт, стъпките са обяснени прекалено опростено. Например „намерете тихо място и добра камера“. Но видео абстрактите на Elsevier показват доста примери с лош звук, странични шумове и други слабости, както авторите са ги подали. Явно и за лидерите в този тренд, стъпките са още прохождащи.
А дали ще стигнем до положените да се отхвърлят видео абстракти, защото не са с добър звук и има шум в картината. Повече от вероятно.
Засега основните съдържателни съвети към такъв абстракт са:
– изследователски проблем;
– методология;
– резултати;
– приложение.
Като всеки абстракт, разбира се.
Вече има и университети, които публикуват инструкции към изследователите си как да си правят качествени видео абстракти.
И забележете, не само, за да ги изпращат на издателства, които предлагат такава опции, а за да ги публикуват в личния си You Tube канал.