КАПИТАЛПроф. д-р Димитър димитров, ректор: УНСС има патент в дигитализацията на образованието
20 април 2025г. 

Проф. д-р Димитър Димитров, ректор: УНСС има патент в дигитализацията на образованието

Проф. д-р Димитър димитров, ректор: УНСС има патент в дигитализацията на образованието

Проф. Димитров, дигитализацията навлиза ускорено и придобива все по-голямо значение в икономиката и образованието – двете области, с които УНСС е пряко свързан. Как се модернизира и трансформира цифрово вашият университет, един от най-старите и най-големите? Повече от 15 години работим за дигитализацията на университета и мога да кажа, че сме постигнали значителни успехи. Въведохме електронни студентски книжки, за които УНСС има патент и се предвижда тяхното прилагане в национален мащаб. Имаме електронни протоколи и електронни главни книги, които облекчават много и преподавателите, и студентите при сесийните изпити. Част от този процес е новата организация на залите, софтуерът в специализираните кабинети по икономика, информатика, статистика. Голямото ни предизвикателство бе началото на ковид пандемията. Само за два дни преминахме изцяло на онлайн обучение, с присъствие на преподавателите и студентите във виртуалните стаи, и не прекъснахме учебния процес. Започнахме провеждането на онлайн изпити изцяло дистанционно. Сътрудничеството с Evrotrust за електронни подписи и идентификация ни помогна изключително много и се превърна в стандарт.

Предлагаме над 20 онлайн услуги на студенти. Имаме изцяло електронна система на дистанционно обучение. УНСС е първото висше учебно заведение, което въведе онлайн регистрация на кандидат-студентите и студентите. Какъв е ефектът от нея? Това е едно от най-успешните направления на дигитализацията. През последните години ние имаме по близо 6000 – 7000 кандидат-студенти. Онлайн подаването на документи премахна огромните опашки в приемния център в университета, разходите на време и средства за младежите и техните семейства от страната, напрежението, подобри организационния процес. Чрез Evrotrust се прави дистанционна проверка за удостоверяване на самоличността на кандидата и неговата диплома и той си качва документите. Вече повече от 75% от кандидат-студентите се регистрират онлайн и броят им се увеличава всяка година. Онлайн се записват и приетите студенти, ползвайки приложението на Evrotrust и подписвайки с квалифициран електронен подпис. Студентите и служителите на УНСС са изключително доволни от този процес и ще продължим да работим в тази посока. Онлайн минават и състезанията по различните учебни дисциплини, а те са поне 10-15 годишно, предварителните изпити с формат на матура в страната, за които желаещите също се регистрират онлайн.

С дигитализацията на кандидатстудентските и сесийните изпити много по-бързо и обективно става проверката на знанията, а резултатите излизат веднага. Какви са следващите ви планове в тази насока? Амбициите ни са големи. От две години работим за акредитация на направление „Информатика“. Съвременното развитие на икономиката, администрацията, в които УНСС е специализиран, налагат това, за да може да ги съчетае успешно в обучението. Имаме две програми, за бакалавър и магистър, в областта на киберсигурността, три програми с изкуствен интелект, които отговарят на настоящите нужди на бизнеса. Проф. Димитров, готова ли е системата на висшето образование в страната за дигитализацията и предизвиканите от нея промени? Резултатите са различни, в зависимост от капацитета на отделните университети. Ние сме голям университет, имаме опит и традиции и можем да се справим с тези предизвикателства. Но смятам, че трябва да има специална политика на министерствата на образованието и на иновациите, насърчаваща дигитализацията, защото тя е необходимост, която изисква и пари, и обучени хора.


БНРРекторът на УНСС за безплатното второ висше: Да има стимули и гаранции за работа след това
15 април 2025г. 

Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС: Когато посочваме отличниците, това ще бъде стимул за останалите да работят по-добре

Финансирането на второ безплатно висше образование може да се мотивира с идеята за учене през целия живот. Хората, които са завършили преди 20-30 години, са учили при друга структура на икономиката. Тогава не е имало изкуствен интелект, киберсигурност, навлизащи нови технологии като сегашните.

Това обясни пред БНР ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров. Има голямо съгласие за приемането на идеята за безплатното второ висше образование, смята той.

По думите му, има професии, направления, специалности, където интересът на кандидат-студентите е по-слаб и тази мярка може да го повиши. Според него е редно не толкова да се акцентира върху премахването на такси, а да станат повече стимулите и гаранциите за работа след това.

„Таксите на държавна поръчка са понякога 200-300 лева. Субсидията от държавата е по-голяма. Кандидат-студентът не се изкушава много от това.“

В средното училище тези хора да бъдат запалени да изучават професии и дисциплини, за които не достигат специалисти, апелира ректорът в предаването „Преди всички“.

„Да стават космически инженери, авиационни специалисти, хидроинженери или атомни специалисти. Сега се предвижда разширение на АЕЦ „Козлодуй“, там ще трябват 10 000 специалисти, повечето от тях технически.“

Във връзка с разчетите проф. Димитров прогнозира, че „няма да бъде толкова масово още първата година и министерствата на образованието и на финансите трябва да са си направили сметка“.

Цялото интервю слушайте тук.


Информационна агенция „Фокус“Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров: Готвените реформи ще решат и проблема с лесния прием във ВУЗ
07 април 2025г. 

Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС: Когато посочваме отличниците, това ще бъде стимул за останалите да работят по-добре

Проф. Димитров, ректор на УНСС: Когато посочваме отличниците, това ще бъде стимул за останалите да работят по-добре

Тази година решихме да отличим администрациите, които са постигнали най-добри резултати за 2024 г. Когато посочваме отличниците, това ще бъде стимул за останалите да работят по-добре. Това каза ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“.

Наградите на УНСС за най-добра администрация за 2024 г. ще бъдат връчени утре. Подобни награди се връчват за първи път, отбеляза ректорът. „Мисля, че на УНСС му приляга да връчи тези награди, след като правим подобно изследване“, заяви той.

Наградите са в няколко категории: Ефективност на администрацията, Компетентност и капацитет, Етично поведение, откритост и прозрачност и Иновативност. Методиката за оценяване е създадена от проф. Борислав Борисов. Сред носителите на наградите са МОСВ, Националният статистически институт, Община Габрово, Областна администрация – Кюстендил, Областна администрация – Перник. „Има и няколко специални награди. Една от тях – Наградата на ректора, бе връчена днес на генералния директор на БТА за дигитализация и иновативни политики за развитието на персонала“, обясни проф. Димитров.

През последните години Индексът на административният капацитет пада. Основната причина за това е политическата нестабилност и непрекъснатите промени в различните ръководства, обясни проф. Димитров.

На 9 април ще бъдат анонсирани резултатите от друго изследване на УНСС – „Бизнес барометър“, което изследва нагласите на бизнеса.

По повод 105-та годишнина на УНСС днес бе открито седмото издание на университетската Седмица на книгата. В него участват 15 издателства. По думите на ректора на УНСС интересът на преподаватели, студенти и издателства е голям. Планирани са най-малко 10 срещи с автори и премиери на книги, срещи със студенти.

„Много от книгите са с научна насоченост, но има и много широкопопулярни книги, които са полезни за нашите студенти и преподаватели“.

Паралелно със Седмицата на книгата стартира и друго събитие – изложба на български мозайки. Тя се осъществява заедно с Културния институт на Министерство на външните работи. „Оказа се, че и в нашия университет има две или три такива пана мозайки или дърворезби, които са влезли в тази изложба“, поясни проф. Димитров.

На 8 април се откриват и Дни на кариерата. Инициативата ще даде възможност на студентите за контакт с работодателите.


Информационна агенция „Фокус“Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров: Готвените реформи ще решат и проблема с лесния прием във ВУЗ
02 март 2025г. 

Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС: Изкуственият интелект ще измести от професиите хората, които не го използват

Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС: Изкуственият интелект ще измести от професиите хората, които не го използват

Изкуственият интелект ще измести хората от техните професии, но само тези, които не използват изкуствен интелект, така че трябва да се научим да го използваме. Това каза ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров в предаването „Метроном“ на Радио „Фокус“.

УНСС има повече от 40 бакалавърски и 100 магистърски програми, свързани с изкуствения интелект и приложението на информационните технологии в бизнеса.

„Реализацията на студентите на УНСС достига до 100%, което означава, че сме на прав път. Много от тях заемат високи позиции и в България, и в чужбина“, посочи ректорът на университета.

Изкуственият интелект навлиза все по-широко в ежедневието на всеки един от нас.

Затова е необходим и нов подход в образованието, отбеляза проф. Димитров.

„Всички трябва да разберат, че вече е настъпила голяма промяна по отношение на заобикалящия ни свят, свързана с изкуствения интелект. Бъдещето се развива много бързо, ние сме вече в него и понякога не го осъзнаваме. Затова има необходимост от нещо като информационна кампания, която да ни казва колко мощно средство за развитие на индустрията, науката, програмирането, изкуството е изкуственият интелект. Говорим за автономни автомобили, за чатботове, за големи данни. Преподавателите трябва да научат младите хора как да използват научния интелект“, заяви той.

През 2024 г. УНСС става един от основателите на Глобалния алианс за дигитално образование. Първата среща е в Пекин, а в нея се включват над 100 университета. „Домакините ни демонстрираха преподаване с изкуствен интелект – аватари, които водят лекции, могат да отговарят на студенти, могат да обясняват“, сподели проф. Димитров.

Според него няма опасност преподавателите да бъдат изместени от изкуствения интелект.

„Ключовото тук е интерактивността, насърчаването на творчеството и гъвкавостта по отношение на това, което искаме да преподадем на студентите“, отбеляза той.

Проф. Димитър Димитров разказа за визитата на делегация от УНСС в Саудитска Арабия. Делегацията се среща с два от водещите държавни университети в Саудитска Арабия и с още няколко частни, които изразяват желание за сътрудничество.

„Целта бе да намерим пресечна точка за образователен обмен и за съвместни проекти. Разбрахме се да подпишем декларации за сътрудничество и споразумения с няколко университета“, сподели Димитър Димитров.

 


Bloomberg Bulgaria
19 февруари 2025г. 

Проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС: Защо Европа не е на масата на преговорите за Украйна? Закъсня или времето бързаше

Проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС: Защо Европа не е на масата на преговорите за Украйна? Закъсня или времето бързаше

По-големите, както винаги е било в световната история, решат да се разбират помежду си, без да отделят внимание на всички детайли, които могат да съществуват или да се опират на морални принципи. Преговорите в Саудитска Арабия имат повече вътрешнополитически, отколкото външнополитически цели за САЩ и за Русия, а темата за санкциите е по-скоро дипломатически ход. Санкциите не са махнати – сигурно има желание за промяна, но тя все още не се е случила. Това коментира проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

Срещата в Саудитска Арабия и еуфорията около нея имат по-скоро вътрешнополитически, отколкото външнополитически характер и значение, каза гостът. Двамата лидери искат да покажат на своите избиратели, че имат напредък в някакво отношение, защото нито Русия ще спечели бързо войната в Украйна, нито САЩ ще могат да присъединят Гренландия или да направят Канада 51-ви щат, както и да вдигнат доходите толкова бързо. Много по-бърз ефект произвежда една среща от такъв калибър – между САЩ и Русия.

„Съгласен съм със заглавието на статията в Bloomberg TV Bulgaria, че ако не си на масата на преговорите в международната система, то най-вероятно ще си в менюто, каза още събеседникът. За съжаление е така, но ако махнем емоциите, винаги в световната история се е случвало така. В реалполитиката по-силните се споразумяват и понякога не можем да постигнем пълна справедливост и всичко да бъде обсъдено, каквото заслужава“.

Съединените щати биха искали да привлекат Русия като стратегически партньор. Отделно от това чисто технологично много трудно се водят преговори, когато на масата има 20 преговарящи, които имат разнообразни интереси, с различен преговорен стил и различни инструменти, допълни събеседникът. „И Съединените щати, както винаги, като добър преговарящ и добър мениджър, са избрали този подход“.

Европейският съюз е големият губещ от всички тези неща, защото наистина не е поканен на масата, независимо дали „ще е в менюто“ или не, подчерта проф. Димитров. Той изтъкна, че това, което в момента се случва между САЩ и Русия „е все още преговорен процес“.

„Санкциите не са махнати. Това е част от стратегията за преговори на президента Тръмп, а може би и на Русия – да има някакви позитивни сигнали, да се види как ще реагира другата страна и докъде би могло да се стигне. Сигурно има желание за промяна, но тя все още не се е случила“.

Кой е най-печелившият ход на Европейския съюз в тази ситуация? Закъсня ли Европа с повишаването на разходите за отбрана? Щеше ли да има по-голяма геополитическа тежест ако го бе направила по-рано и сега да е на масата на преговорите?

Вижте целия коментар във видеото.


БТАРекторът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров призова членовете на Германо-Българската индустриално-търговска камара към сътрудничество в научни проекти
16 февруари 2025г. 

Поздравителен адрес от проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС

Поздравителен адрес от проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, по случай 127-годишнината на БТА

До
Г-н Кирил Вълчев
Генерален директор
на Българската телеграфна агенция

ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВЪЛЧЕВ,

От името на академичното ръководство на УНСС и лично от мое име приемете най-сърдечни поздравления по случай 127-ия рожден ден на Българската телеграфна агенция.

Поздравявам Ви с годишнината на най-старата национална осведомителна агенция на България, създадена през далечната 1898 г., която през годините се утвърди като основния и най-достоверен източник на информация, неотклонно следвайки мисията си да събира и разпространява знание за днешния ден, да съхранява знанието от днес за утре и да напомня днес за знанието от вчера.

Пожелавам на Вас като генерален директор на БТА и на целия екип да продължите да развивате БТА като силна национална обществена медия, символ на професионализъм и школа в журналистиката, да надграждате авторитета на БТА като образец на независима, обективна и градивна медия, лидер по обществено доверие.

Използвам случая да Ви благодаря за ползотворното сътрудничество с УНСС и за подкрепата, която БТА оказва, отразявайки дейността на Университета и подпомагайки обучението на нашите студенти, за да могат те да са конкурентоспособни и да отговорят на изискванията на съвременната журналистика.

Пожелавам на целия екип здраве, добрите новини да преобладават, а професионалният Ви плам и будната гражданска съвест никога да не Ви напускат!

Честит празник!

С най-добри чувства:
проф. д-р Димитър Димитров
ректор на УНСС