Участие в колективи на научно-изследователски проекти
Проект „Изучаване на добри иновационни практики” (№ НИД 21.03-54/2009, Финансиран от средства на фонд НИД на Университета за национално и световно стопанство)
Проектът представлява теоретично и практико-приложно изследване на иновациите, иновационния процес на фирмено ниво и иновационната активност на фирмите и използваните добри иновационни практики от българските индустриални фирми. Целта е да се разработят учебни материали под формата на набор от казуси за обучение, които могат да бъдат от полза на мениджърите от практиката за изработване и вземане на информирани решения при управление на бизнес организациите. Установяването и описването на добри иновационни практики прилагани в българските фирми и потенциални добри иновационни практики прилагани в международни организации могат да се приложат след адаптация в редица български фирми. Разработените казуси в областта на иновациите са базирани на опита на изследваните (проучените) добри иновационни практики прилагани в иновативните фирми.
Проект „Индустриална динамика в условията на европейска интеграция” (№ НИД 21.03-7/2009, Финансиран от средства на фонд НИД на Университета за национално и световно стопанство)
Проектът идентифицира основни предпоставки и причинно-следствени връзки за осигуряване на условия за динамично развитие на фирмите от икономиката на страната в условията на интернационализация и глобализиция на националите икономики. Изследвани са състоянието и настъпилите промени, представянето, позиционирането и управлението на българските фирми преди и след членството на България в ЕС. В резултат на това са изведени тенденции в развитието на фирмите, както и са определени „добри управленски” практики, които са успешни за българските условия на бизнес. Индустриалната динамика се разглежда като функционална характеристика на производствената и продажбената функции на фирмите. На тази база функционалната зависимост на индустриалната динамика, като резултативна величина е представена чрез влиянието на определени факторни променливи.
Проект „Структурни промени в ХВП на България след 1991г.” (№ ДМУ 02-24 от 29.12.2009, Финансиран от средства на фонд „Научни изследвания на МОНМ”)
Проектът представлява практико-приложно изследване на възможностите за разрастване на българската индустрия и по-конкретно на сектор „ХВП”, като структуроопределящ, в условията на свободно движение на стоки, услуги и персонал. Растежът и развитието на фирмите е неразривно свързано с конкурентоспособността на индустрията и за това проектът търси отговор на въпроса – кои са тези фактори, които определят границата на конкурентоспособния и респективно желан растеж на фирмите и индустрията като цяло. Изследван е сектора на „Хранително-вкусовата промишленост”, като характеризиращ се с множество фирми (малки, средни и големи), като формират добър конкурентен профил в сектора. Използвайки разнообразни изследователски методи, са установени структурните изменения на сектора „ХВП” за годините на прехода. Очертани са ключови фактори за успех, чието управление води до създаване на условия за конкурентен растеж на сектора като цяло.
Проект „Проучване на стимулиращите и ограничаващите фактори за създаване и развитие на стартиращи фирми с висок потенциал за растеж (СФВПР-Start Up) в България“. (№ НИД НИ 1 – 5/2014, Финансиран от средства на фонд НИД на Университета за национално и световно стопанство)
Проектът идентифицира, на базата на проучване на добри български и чуждестранни практики, ограничаващите и стимулиращите фактори на бизнес средата на стартиращите иновативни фирми с висок потенциал за растеж (StartUp). Проследяват се основните концепции и ключови понятия и се прави взаимовръзка между иновациите, от една страна и създаването и развитието на фирми с висок потенциал за бърз растеж, от друга. Чрез разработена методическа схема се идентифицират прилаганите добри практики и стратегии за стартиране и развитие на иновативен бизнес в успешни световни и европейски стартиращи фирми с висок потенциал за растеж и възможностите за тяхното приложение след подходящо адаптиране, при стимулирането на подобен тип фирми в България. От резултатите от емпиричното изследване се открояват проблемните области ограничаващи създаването и развитието на български фирми с висок потенциал за бърз растеж.
Проект „Експортна конкурентоспособност на ХВП в България“. (№ НИД НИ 1-18/2014, Финансиран от средства на фонд НИД на Университета за национално и световно стопанство)
Проектът представлява изследване на състоянието и настъпилите промени в експортната конкурентоспособност на ХВП. Производството на храни, като съвкупност от различни производства и продукти, и отделни групи продукти, притежават сравнителни предимства и имат експортна конкурентоспособност на международния пазар. В резултат на изследването са изведени тенденции в развитието и са разработени сценарии за развитие и съпровождащите ги политики и мерки за тяхната евентуална реализация. Проведено е проучване на методиките за оценка на експортната конкурентоспособност в условия на динамична пазарна среда. В това направление е избран подход за оценка на експортната конкурентоспособност на ХВП. Определени са и са анализирани факторите, влияещи върху експортната конкурентоспособност. Изведени са тенденции и насоки за бъдещото развитие и са разработени сценарии с политики и мерки.
Проект „Антикризисно управление на индустриалните фирми“ (№ НИД 21.03-25/2009, Финансиран от средства на фонд НИД на Университета за национално и световно стопанство)
Проектът цели да се разкрият съществени негативни отклонения при функционирането на индустриалните фирми, обусловени от комбинацията на „кризисни“ външни и вътрешни фактори и на тази база да се откроят изводи (добри и не сполучливи практики) относно антикризисното управление на индустриалните фирми, в което направление се формулират препоръки по смекчаване на отрицателното влияние на кризата с възможности за минимизиране на загубите на фирмите. Направена е диагностика на кризисното състояние на големи и водещи фирми от редица подсектори на преработващата промишленост на страната за установяване на общите и специфичните (конкретните) фактори, оказващи негативно влияние върху резултатите от функционирането на фирмите. Проучват се и в определена степен се оценяват осъществяваните от индустрията антикризисни програми и мерки. На тази база се аргументират конкретни препоръки за подобряване на антикризисното управление. Изследователските въпроси, върху които е съсредоточено изследването са: Кои са и как се идентифицират потенциалните и реалните източници на кризата във фирмите, като една от важните предпоставки за предпазване от настъпване на кризисни ситуации?; Кои са политиките, механизмите и действията за овладяване на кризисните ситуации във фирмите?; Кои са поуките от възникналите кризисни ситуации, произтичащи от действията по тяхното преодоляване и натрупания опит (собствен и проучен чужд)?
Проект „Лидерство и индустриален растеж в България“ (№ НИД НИ 1-5/2013, Финансиран от средства на фонд НИД на Университета за национално и световно стопанство)
Проектът идентифицира и систематизира познанието за лидерите и лидерството на фирмено равнище и на тази основа се идентифицират подходящи механизми и инструменти за откриване, създаване, утвърждаване, развитие и подкрепа на лидери за всички равнища в управленската йерархия на фирмите, свързани със създаване и използване на необходими предпоставки за индустриален фирмен растеж. Анализира се и се оценява проявлението и природата на лидерство сред представители на индустриалния бизнес и съобразно получената оценка за лидерския потенциал на предприятията се открояват основните елементи на растежа, особено свързани с използването на човешкия фактори и лидерския потенциал в основните функционални направления в дейността на фирмите: иновации и инвестиции; маркетинг; управление и др. Разработен е и специфичен методически инструментариум, чрез който се осъществява проучването на лидерския потенциал на фирмите и използването му за генериране на индустриален растеж.
Проект „Влияние на икономическата криза върху конкурентоспособността на експортно ориентирани индустриални фирми“ (№ НИД 21.03-1/2010, Финансиран от средства на фонд НИД на Университета за национално и световно стопанство)
Проектът представлява монографично изследване, което установява причинно-следствената връзка между основните кризисни фактори и конкурентоспособността на експортно ориентираните индустриални фирми, като се ограничат кризисните фактори от цялостния обхват на факторите, формиращи конкурентоспособността. Разкрива се посоката и силата на тяхното влияние, както и реакциите на фирмите чрез адекватни управленски подходи, програми, мерки инструментариум. На базата на теоретично проучване е изведен обхвата, същността и спецификата на експортно ориентираните фирми. Идентифицирани са подотраслите и фирмите от индустрията на страната с изразена експортна ориентация. Систематизирани са добри практики, проблемни полета, препоръки за увеличаване на потенциала за конкурентоспособност на експортно ориентираните индустриални фирми на страната.
Проект „Проучване на потребностите и съдържанието на обучението на мениджъри на фирмите от текстилната и шивашката индустрия“ (№ НИД 21.03-2/2005, Финансиран от средства на фонд НИД на Университета за национално и световно стопанство)
Проектът представлява монографично изследване върху състоянието и тенденциите при обучението на ръководители в избрани фирми от сектор „Текстилна и шивашка индустрия”. Изведени са подходите и методите за обучение на тези ръководители и са разкрити критериите за тяхната диференциация по: размер на бизнеса (малки, средни, големи); по функциите на управление (маркетинг, планиране, инвестиции, управление на човешките ресурси и др.); по равнище на управление (висши ръководители, средни ръководители) и т.н. Изследвани са алтернативни съвременни подходи в управлението на фирмите от разглеждания отрасъл и са разкрити необходимите условия за тяхното успешно практическо приложение в изследваните предприятия. Направени са изводи за състоянието на обучението на мениджърите по отделни функционални области. Разработени са адаптирани методи, методики и учебни материали за обучение на мениджърите. Препоръките са диференцирани в две основни направления: към фирмения мениджмънт и към собствениците на фирмите.
Проект “Конкурентоспособност на българските индустриални фирми” (№ НИД /2003, Финансиран от средства на фонд НИД на Университета за национално и световно стопанство)
Проектът представлява монографично изследване, анализ и оценка на състоянието и поведението на българските индустриални фирми, съответно на българските предприемачи и мениджъри. На тази база се предлагат възможни пътища за установяване на конкуренцията и развитието на конкурентни предимства в условията на бъдещо членство на страната в ЕС. Проследен е потенциала за развитие на икономиката, основана на знанието, глобализацията на световната икономика и произлизащите от това предизвикателства. Установени са основните фактори, влияещи върху конкурентоспособността на изследваните фирми; основните слабости и недостатъци в подходите, принципите, методологията и методите на управление на фирмите; възможностите и резервите за повишаване на конкурентоспособността по отделни бизнес направления и/или на фирмата като цяло. В заключение са разработени предложения и препоръки за подобряване на държавната политика, фирмения мениджмънт, адресирани към индустрията.